Matznetter, Christoph

Matznetter, Christoph

Christoph Matznetter

born on 8 June 1959 in Vienna, is member of the Austrian Parliament. Since 2000 Dr. Matznetter is Party Cashier and board member of the Social Democratic Party of Austria (SPÖ). Furthermore, he is chartered accountant and director of Merkur-Treuhand Wirtschaftstreuhand- und Steuerberatungsges.m.b.H since 1985.

From November 2002 to January 2007 he was a member of Parliament and speaker for Financial and Budget Affairs of the Social Democratic Parliamentary Fraction. Since June 2005 he is president of the Social Democratic Association for Enterprises and Entrepreneurs.

2017-01-24T05:11:44+00:00

Leave a Reply